O meni

dr. Polona Gradišek

IZOBRAZBA

2014 – doktorica znanosti, Oddelek za psihologijo, Aplikativne psihološke študije (Humanistika in družboslovje), Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani

2009 – univerzitetna diplomirana psihologinja, Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani

ZAPOSLITEV

od 2021 – Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani, docentka za področje pedagoške psihologije

od 2010 – Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani, asistentka za področje pedagoške psihologije

EVROPSKA ZVEZA ZA POZITIVNO PSIHOLOGIJO

od 2018 – predstavnica Slovenije v Evropski zvezi za pozitivno psihologijo (www.enpp.eu)

NAGRADE, ŠTIPENDIJE

2013 – Štipendija Mednarodne zveze za pozitivno psihologijo (International Positive Psychology Association – IPPA)

2014 – Nagrada za najboljše doktorsko delo na znanstvenem srečanju 2. Rostoharjevi dnevi

Sem radovedna, prijazna, optimistična in nasmejana psihologinja.

S pozitivno psihologijo se intenzivno ukvarjam od leta 2009, ko sem si za temo svoje doktorske disertacije izbrala vrline. Kot pedagoška psihologinja sem se usmerila na preučevanje vrlin učiteljev, saj imajo učitelji neizmeren vpliv na učenje, razvoj in življenje svojih učencev.

Objavljam znanstvene in strokovne članke s področja pozitivne psihologije. Aktivno se udeležujem mednarodnih znanstvenih konferenc o pozitivni psihologiji (Evropska konferenca o pozitivni psihologiji v Moskvi (2012), Svetovni kongres o pozitivni psihologiji v Los Angelesu (2013), Mednarodna konferenca o pozitivni psihologiji v Brnu (2013), Evropska konferenca o pozitivni psihologiji v Amsterdamu (2014), Budimpešti (2018), Rejkjaviku (2022) in Innsbrucku (2024).

Za udeležbo na svetovnem kongresu o pozitivni psihologiji v Los Angelesu leta 2013 sem prejela štipendijo Mednarodne zveze za pozitivno psihologijo (International Positive Psychology Association – IPPA) in bila izmed številnih prijavljenih izbrana med osem perspektivnih doktorskih študentov, ki so na študentskem tekmovanju predstavili svoje raziskovalno delo.

Kot študentka sem delovala kot članica upravnega odbora v študentski sekciji Mednarodne zveze za pozitivno psihologijo (Student division of the International Positive Psychology Association – SIPPA) in bila med leti 2013 in 2016 predstavnica za Slovenijo. Od leta 2018 sem predstavnica za Slovenijo v Evropski mreži za pozitivno psihologijo.

Sem članica uredniških odborov pri mednarodnih znanstvenih revijah Journal of Happiness and Wellbeing, Journal of Positive Psychology & Wellbeing, E-psychologie in Journal of Health and Happiness. 

Osebno sem spoznala vodilne avtorje s področja pozitivne psihologije: Martina Seligmana, Barbaro Fredrickson, Mihalyja Csikszsentmihalya, Richarda M. Ryana, Willibalda Rucha, Ryana Niemeca in druge. Povabljena sem bila k pisanju prispevka za knjigo The World Book of Hope, ki je izšla leta 2016 kot nadaljevanje svetovnih uspešnic The World Book of Happiness (Knjiga o sreči) in The World Book of Love.

Za prispevek o svojem doktorskem delu sem leta 2014 prejela nagrado za najboljše doktorsko delo na znanstvenem srečanju 2. Rostoharjevi dnevi.

V letih 2015 in 2016 sem objavljala kolumne s področja pozitivne psihologije.

V letu 2023 je izšla posebna tematska številka revije Vzgoja in izobraževanje, posvečena pozitivni psihologiji v vzgoji in izobraževanju, pri kateri sem sodelovala kot sourednica in (so)avtorica več prispevkov.  Od študijskega leta 2024/2025 izvajam na Pedagoški fakulteti UL predmet Pozitivna psihologija v vzgoji in izobraževanju.